Czym kierować się podczas zakupu generatora prądu?

Generatory prądu sprawdzają się jako awaryjne źródła zasilania w bardzo wielu sytuacjach. Czasami wykorzystywane są jako zasobniki energii w miejscach, w których nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia urządzeń do instalacji elektrycznej, a innym razem ich zadaniem jest oczekiwanie w pogotowiu w razie problemów z dostarczeniem prądu z elektrowni. Niezależnie jednak od ich zastosowania, niełatwo jest podjąć decyzję o zakupie konkretnego urządzenia.

Stałe czy przenośne agregaty prądotwórcze?

agregat prądotwórczyNa rynku dostępny jest szeroki wybór generatorów energii elektrycznej i czasami trudno jest odnaleźć się wśród tak wielu produktów. W związku z tym, na samym początku poszukiwania idealnego urządzenia, warto podjąć decyzję o tym, czy poszukujemy rozwiązania stałego czy przenośnego. Podstawowa różnica polega na mobilności obu grup urządzeń. Agregaty prądotwórcze przenośne zwykle nie ważą wiele kilogramów i wyposażone są w funkcjonalne kółka umożliwiające ich łatwy transport. Mobilność to duża zaleta, jednak niewielki rozmiar wiąże się także z ograniczeniem mocy generatora. W związku z tym podjęcie decyzji, czy lepsze będą stacjonarne agregaty prądotwórcze, czy ich mniejsze odpowiedniki nie zawsze jest proste. Faktem jest jednak to, że przenośne generatory lepiej sprawdzają się w ogrodach, na działkach czy w firmach budowlanych i remontowych, w których ogromne znacznie ma funkcjonalność sprzętu.

Dopasuj moc odpowiednią do swoich potrzeb

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na urządzenia stacjonarne czy przenośne, konieczne jest odpowiednie dopasowanie generatorów do zapotrzebowania na energię elektryczną. W opisie produktów najczęściej producent podaje maksymalną moc, jaką może osiągnąć konkretny model zasilacza. Zarówno jeśli chodzi o agregaty prądotwórcze marki SDMO, agregaty stacjonarne Power Products, czy inne generatory, podana wartość liczbowa dotyczy mocy biernej. Podczas zakupu istotna dla klienta powinna być moc czynna. Warto do zapotrzebowania doliczyć około 30% jej wartości i zakupić urządzenie, którego moc będzie przekraczała obliczone zapotrzebowanie. To istotne, ponieważ generatory osiągają maksymalną moc tylko chwilowo.

Sposób zasilania oraz częstotliwość stosowania

agregat prądotwórczyNa rynku można znaleźć trzy podstawowe rodzaje generatorów prądu: agregaty gazowe, benzynowe oraz napędzane silnikiem Diesla. Jeśli jesteśmy przekonani, że urządzenie będzie często wykorzystywane, znacznie bardziej opłacalny będzie zakup sprzętu wyposażonego w silnik na paliwo ciekłe. Tego rodzaju generatory charakteryzuje znaczna wydajność i niezawodność. W przypadku tych zasilanych gazem LPG lub gazem ziemnym możemy natomiast liczyć na ich bezawaryjność – paliwo gazowe ma znaczniej mniej zanieczyszczeń niż ciekłe.

Wymienione powyżej cechy pomogą w odróżnieniu od siebie agregatów prądotwórczych. Jeśli pomimo ich znajomości wciąż mamy wątpliwości odnośnie tego, jakie urządzenie wybrać, najlepiej poprosić o radę specjalistę. Gdy przedstawimy swoje oczekiwania możemy liczyć na fachowe odpowiedzi na wszystkie nasze pytania oraz doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego modelu generatora.

NASZ PARTNER

Kohler SDMO