Ekonomiczne agregaty gazowe

Ciekawą alternatywą dla generatorów energii elektrycznej wyposażonych w silnik spalinowy (benzynowy i diesla) są agregaty gazowe. Najczęściej można spotkać je w przemyśle, jednak coraz częściej znajdują one zastosowanie również w innych branżach. Czym charakteryzują się tego typu przenośne wytwornice prądu i w jaki sposób różnią się od pozostałych?

Najbardziej ekologiczny rodzaj zasilania

generator technic20000

Dzisiaj, kiedy moda na działania proekologiczne jest tak bardzo rozpowszechniona, bardzo wiele osób zwraca uwagę na to, z jakich rozwiązań korzysta w pracy i w domu. Nie istnieje rodzaj spalania, który nie ingerowałby w środowisko naturalne, jednak jedne substancje są mniej toksyczne od innych. Tak właśnie jest z gazem, który kwalifikuje się do jednych z najczystszych paliw dostępnych na rynku. Ze względu na bardzo małą ilość zanieczyszczeń znajdujących się w butli z propan-butan, agregaty gazowe LPG uważa się za jedne z najbardziej ekologicznych generatorów prądu.

Brak zanieczyszczeń – dłuższa praca silnika

Ograniczona emisja zanieczyszczeń w silnikach zasilanych gazem jest korzystna nie tylko dla środowiska naturalnego – ma również pozytywny wpływ na niezawodną pracę urządzenia. Podczas spalania wytwarza się stosunkowo niewiele odpadów (pyłów i sadzy), które mogłyby osadzać się wewnątrz poszczególnych części mechanicznych i na ich złączach. Dzięki temu znacznie zwiększa się niezawodność agregatów gazowych. Efektywność oraz niższy koszt zakupu gazu (w porównaniu do drogiej benzyny lub oleju napędowego) rekompensują użytkownikowi wyższą cenę detaliczną generatora zasilanego lotnym paliwem.

Jakim rodzajem gazu można zasilać agregaty?

generator technic15000

Jak się okazuje, gaz LPG czyli popularny propan-butan nie jest jedynym, wykorzystywanym do zasilania agregatów prądotwórczych lotnym paliwem. Coraz częściej producenci oferują klientom rozwiązania, w których stosuje się inne odmiany gazu, np. gaz ziemny, gaz kopalniany, biogaz oraz gaz płynny. Znacznie niższy koszt zakupu tego rodzaju paliwa sprawia, że wielu użytkowników wykorzystuje właśnie agregaty gazowe. Gaz ziemny to substancja, która podczas spalania emituje nawet 30% mniej dwutlenku węgla niż ropa, dzięki czemu jest chętnie wybierany przed zwolenników ekologii.

Agregaty gazowe są przystosowane do pracy ciągłej, dlatego z tego rodzaju urządzeń korzysta się głównie w przemyśle oraz miejscach, w których istotne jest utrzymanie stałego napięcia. Z pewnością generator prądu zasilany gazem jest urządzeniem, którego zakup warto rozważyć poszukując odpowiedniego, trwałego i bezpiecznego w eksploatacji przenośnego lub stałego zasilania urządzeń elektrycznych.

NASZ PARTNER

Kohler SDMO